Systém péče o žáky

SYSTÉM PÉČE O ŽÁKY S PŘIZNANÝMI PODPŮRNÝMI OPATŘENÍMI VE ŠKOLE

1. stupeň – plán pedagogické podpory ( PLPP) – sestavuje třídní učitel ve spolupráci s učitelem konkrétního předmětu za pomoci výchovného poradce. PLPP stanoví metody a formy práce se žákem, způsob kontroly osvojených dovedností. Výchovný poradce organizuje schůzky s rodiči k vyhodnocení výsledků dosažených žákem nejpozději po 3 měsících od zahájení poskytování podpůrných opatření. PLPP má písemnou podobu a obsahuje:

1. charakteristiku žáka a jeho obtíží
  2. stanovení úkolů PLPP
  3. podpůrná opatření ve škole -  metody výuky, organizace výuky, hodnocení žáka, pomůcky, požadavky na organizaci práce učitele
  4. podpůrná opatření v rámci domácí přípravy
  5. vyhodnocování PLPP

2. stupeň – individuální vzdělávací plán (IVP) – sestavuje třídní učitel ve spolupráci s učitelem konkrétního předmětu a za pomoci výchovného poradce na základě doporučení ŠPZ a žádosti zákonných zástupců. Kontrola dosažených výsledků vzdělávání probíhá 2krát ročně.

3. -  5. stupeň -  individuální vzdělávací plán – na základě doporučení ŠPZ může obsahovat konkrétní změny v obsahu učiva a změny ve výběru učiva a změny očekávaných výstupů.

Provádění podpůrných opatření:

Metody výuky:

• využívání odlišných stylů práce
  • respektování pracovního tempa žáků

Organizace výuky:

• skupinová výuka
  • členění výuky do kratších celků
  • vkládání krátkých přestávek
  • střídání činností
  • zasedací pořádek

Na doporučení ŠPZ zařadit speciálně pedagogickou a pedagogickou intervenci.

NADANÝ ŽÁK A MIMOŘÁDNĚ NADANÝ ŽÁK

Nadaným žákem se rozumí jedinec, který vykazuje ve srovnání s vrstevníky vysokou úroveň v jedné či více oblastech.

Zabezpečení vzdělávání žáků nadaných a mimořádně nadaných

Pro zajištění vzdělávání těchto žáků se sestavuje IVP. Na jeho tvorbě se podílí třídní učitel ve spolupráci s učiteli předmětů, kde se nadání projevuje a s výchovným poradcem.

Specifikace provádění podpůrných opatření:

1. předčasný nástup do školy
  2. účast žáka ve výuce jednoho či více předmětů ve vyšším ročníku