Kotva
Tisk
Sitemap
Mapa webu
A
A
A

Advent

Vloženo: 27.11.2019 | Autor: Ivana Ullmannová | Zobrazeno: 289x | Upraveno: 27.11.2019 | Upravil: Ivana Ullmannová
1. 12. na železnou neděli začíná advent a s ním i zapálení první svíčky na adventním věnci. Co je vlastně advent?

Spousta z nás již ani neví, co je to advent. Každému se pod tímto pojmem vybaví něco jiného. Jednomu nakupování dárků, druhému prázdniny, třetímu stres. Nicméně advent, slovo převzaté z latinského adventus, což znamená příchod, označuje začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky, radostného očekávání Spasitele, Ježíše Krista, duchovních příprav na Vánoce a dobročinnosti. Vždy trvá 22 až 28 dní, může připadnout na jakoukoli neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem.

Už od nepaměti patří k Vánocům adventní věnec. Je to symbol vítězství a královské důstojnosti, jak o něm vypráví i Bible. Někteří si s radostí vyrábí vlastní, jiní jej zase naopak kupují. Proč na něm ale rozsvěcujeme svíčky? Pro někoho je to jen tradice, ale pro jiného má hluboký význam: Světlo hořících svící vyjadřuje přicházejícího Krista, který rozptyluje temnotu a strach. Nazýváme jej ‘‘Světlo světa‘‘.

 

Sníh, sladkosti, prázdniny a dárky, to milují děti. Opravdové kouzlo Vánoc ale spočívá v tom, že všichni lidé drží pospolu, odpouštějí, pomáhají si a mají se rádi.

Zamysleme se také nad tím, že není umění přijmout dar, ale darovat. Není umění být lakomý a sobecký, ale rozdělit se. Není umění sníst všechno cukroví, ale upéct je. Ruku na srdce, nikdo takový dobrák není, tak proč bychom se nemohli pokusit změnit alespoň přes ten krásný čas plný klidu a pohody? Zpytujme svědomí, plňme sliby a rozdávejme radost aspoň o Vánocích.