Vzdělávací pořad

Vloženo: 6.10.2019 | Autor: Pavla Tichá | Zobrazeno: 392x | Upraveno: 6.10.2019 | Upravil: Pavla Tichá

V pátek 4. října 2019 se žáci šestého, sedmého a osmého ročníku zúčastnili vzdělávacího programu k 500. výročí úmrtí významné renesanční osobnosti Leonarda da Vinciho. Divadelní skupina „Pernštejni“ si pro nás tentokrát připravila pořad, který měl dvě části. V té první divadelní představovali dva členové souboru střídavě vypravěče a samotného mistra a formou rozhovorů seznámili žáky nejdříve s životními osudy Leonarda a poté se způsoby jeho práce. Pozornost byla soustředěna především na jeho díla malířská – reprodukce slavných obrazů si později žáci mohli prohlédnout z bezprostřední blízkosti – a také zde byly Leonardovy vědecké studie. Druhá část programu byla interaktivní, kdy bylo žákům umožněno vyzkoušet si fungování některých mistrových vynálezů, například řetězového převodu, přístroje na měření větru, automatického kladiva nebo samosvorného mostu, a vyslechnout si přednášku o principu létajícího stroje za pomoci funkčního dřevěného modelu. Tato část programu se žákům zcela pochopitelně velice líbila. Po návratu do školy si pak mohli prostřednictvím pracovního listu ověřit vše, co si dokázali zapamatovat. Výhodu měli samozřejmě žáci osmého ročníku, neboť ti už období renesance probírali v hodinách dějepisu. Žáky sedmého ročníku toto téma čeká zanedlouho a pro šesťáky byly zcela jistě nejzajímavější funkční modely. Z hlediska výuky by pořad pro zúčastněné žáky jednoznačně přínosem.

Pavla Tichá