Ekoškola

Přečtěte si, co je to Ekoškola a Ekotým/Ekoparlament na naší škole. Všichni žáci od 5. do 9. třídy jsou srdečně zváni do našeho týmu. Kdykoliv se k nám můžete připojit. Stačí se přihlásit u paní učitelky Skýpalové. Ve školní roce 2022/23 se scházíme většinu střed od 7,00. Naše informace najdete na nástěnce Ekoparlamentu v přízemí největší budovy.

Pokud se chcete dozvědět více o práci Ekoparlamentu na naší škole, klikněte sem.

Ve školním roce 2013/2014 byl naší škole udělen titul EKOŠKOLA.

V letech 2016, 2019 a 2023 jsme titul EKOŠKOLA obhájili.

Od školního roku 2018/19 funguje na naší škole EKOPARLAMENT, který vznikl sloučením školního parlamentu s ekotýmem.

Ekoparlament plní funkce školního parlamentu a zároveň zajišťuje zdárné plnění programu Ekoškola na naší škole.V ekoparlamentu jsou zástupci 5. až 9. ročníku. Ekoparlament o své činnosti informuje všechny ostatní žáky školy.

PROGRAM EKOŠKOLA je mezinárodní vzdělávací program, který v České republice zaštiťuje Vzdělávací centrum TEREZA, a jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí. Do programu je zapojeno přes 44.500 škol z 55 zemí světa a naše ZŠ do programu vstoupila ve školním roce 2012/13.

Práce na programu je rozdělena do 7 kroků:

1. Sestavení Ekotýmu – týmu lidí (žáků, pedagogů, případně dalších zaměstnanců školy), který celý program realizuje.
  2. Analýza stavu školy – zkoumáme naši školu zevnitř i zvenčí a hledáme, co funguje a co je třeba zlepšit v oblasti odpadů, vody, prostředí školy, energie, dopravy a šetrného spotřebitele.
  3. Sestavení plánu činností – vymýšlíme, jak udržet to, co funguje, a zlepšit to, co nefunguje. A samozřejmě se snažíme naše nápady zrealizovat.
  4. Monitorování a vyhodnocování – průběžně sledujeme, co se nám daří a co ne, abychom svou práci uměli lépe vyhodnotit.
  5. Začleňujeme témata enviromentální výchovy do vyučování.
  6. Informujeme a spolupracujeme – prostřednictvím nástěnky a webových stránek naší školy se všichni žáci, pedagogové i další personál ve škole dozvídá, jaké kroky EKOTÝM podniká a proč. Také se snažíme do našich aktivit zapojit co nejvíc členů školy, případně obyvatel našeho města.
  7. Vytvoření eko kodexu – vytváříme souhrn pravidel, jak se budeme chovat k sobě navzájem, k prostředí ve škole i k přírodě. Tato pravidla ctíme a dodržujeme.

Cíle programu jsou především:

• získat pozitivní vztah k prostředí školy a jejímu okolí
  • získat chuť měnit prostředí školy tak, aby bylo příjemné a ekologické
  • porozumět tomu, jak činnosti ve škole (např. zacházení s vodou, elektřinou, odpady, …) ovlivňují naše životní prostředí
  • rozpoznat problémy našeho prostředí, analyzovat příčiny a snažit se tyto problémy řešit
  • zapojit do našich aktivit co nejvíc žáků a poskytnout jim pocit, že jejich práce má smysl
  • inspirovat ostatní (např. rodiče) k podobnému jednání

Naše škola byla také oceněná za ekologické aktivity titulem „Škola udržitelného rozvoje“,

a to ve školním roce 2013/14 (2. stupeň) a 2018/19 (1. nejvyšší stupeň).

Pokud Vás program Ekoškola zaujal, další podrobnější informace najdete na webových stránkách