Předvánoční úklid

Vloženo: 28.11.2019 | Autor: Renáta Kynclová | Zobrazeno: 132x | Zatím neupraveno
Již tradičně v předvánočním čase provedl školní Ekoparlament ve spolupráci s ČSOP Vodolensis údržbu ptačích budek v Malém háji.

Velké množství našich ptačích druhů hnízdí v dutinách stromů. Bohužel staré stromy, v nichž se přirozené hnízdní dutiny nacházejí nejčastěji, z krajiny rychle mizí a tím jsou omezeny i hnízdní možnosti ptáků. Nedostatek přirozených dutin však můžou nahradit ptačí budky. Vyvěšením budek ale péče o naše ptactvo nekončí.

Na podzim již ptáci, kteří chránili naši přírodu před přemnožením hmyzu a dalších škůdců, odletěli do teplých krajin. A před zahájením nové hnízdní sezóny je potřeba jejich obydlí uklidit. Vyndat staré hnízdo, odstranit hnízda vos a sršní, kteří se tu zabydleli, zkrátka připravit budku na následující sezónu. Čištění je nutné provádět každoročně, jinak se starý hnízdní materiál v budce nahromadí a po několika letech znemožní další hnízdění. Navíc se starým hnízdem odstraníme i jeho nežádoucí obyvatele – hnízdní parazity. Ty ptákům hnízdění velmi znepříjemňují, oslabují mláďata a zpomalují jejich růst.

Dvě budky, které byly v Malém háji poškozené, byly odstraněné a nahrazené novými. Navíc děti připevnily ještě dvě další nové budky. Stavebnice ptačích budek zakoupil Český svaz ochránců přírody Vodolensis z grantu od města Odolena Voda a smontovali je žáci školy pod vedením pana učitele Petříčka.

Do blízkosti vyčištěných budek děti rozvěsily lojové válce se semínky pro ptáky, kteří zůstávají v našem kraji i přes zimu. Je důležité, aby ptáci stihli včas navýšit tukové zásoby, které jim pomohou přežít zimu.

Celá akce proběhla ve spolupráci s paní Smejkalovou. Za materiální zajištění děkujeme paní Pirné a všem členům ČSOP Vodolensis.