Den Ekoškol - diskuse a plánování vylepšení školy a okolí

Vloženo: 8.11.2019 | Autor: Jitka Skýpalová | Zobrazeno: 277x | Upraveno: 8.11.2019 | Upravil: Jitka Skýpalová
V rámci Dne Ekoškol, který připadá na 7. 11., jsme se v pátek 8. 11. sešli se zástupkyněmi a zástupci 5. - 9. tříd. Ráda bych poděkovala všem za jejich aktivní přístup, mnoho zajímavých nápadů a podrobné naplánování aktivit........

24 dětí využilo možnosti navrhnout a naplánovat změny a aktivity, které pomohou zlepšit prostředí školy, jejího okolí, města a zlepšit náš přístup k udržitelnému způsobu života.

Vážíme si toho, že jsou ve škole žákyně a žáci, kterým školní prostředí i široké okolí (a celá planeta) není lhostejné a jsou ochotni pro jeho zlepšení něco dělat.

S realizací nám, doufám, pomohou i další jednotlivci a třídy, neboť věříme, že nejen těchto 24 žáků chce svůj čas trávit v pěkném prostředí.

Doufáme, že na příští schůzce, která by mohla být někdy na jaře, od vás - dětí - opět vzejdou zajímavé a realizovatelné nápady.

Děti navrhly tyto změny a aktivity. Realizovat se budou pouze některé.

- rozvěsit po škole velkoformátové fotografie, které by nám ukazovaly důsledky vyhazování plastů do přírody

- znovu vytvořit prezentaci, plakáty a informovat 1. stupeň o nutnosti šetřit ubrousky na utírání rukou

- zopakovat loňskou prezentaci o plastech

- pravidelně opakovat informace o třídění krabiček od mléka, vytvořit informační plakáty i v částech školy bez rozhlasu

- úklid lesa realizovat víckrát ročně během vyučování formou soutěže

- během pěstitelek nebo pracovních činností vyrobit květináčky z PET lahví, zasadit květiny a vyzdobit jimi školu

- pěstitelské práce - každá třída má celý školní rok na starosti konkrétní část květin na chodbách a části pozemku

- pěstovat stromky a pak je sázet buď na pozemku nebo jinde ve městě

- projektový den - výrobky z použitých plastů, projekt na záchranu Země

- nahradit bělený papír recyklovaným (ve třídách, do kopírek, na nástěnky, výtvarné práce, slohové práce apod.)

- častěji realizovat "výzvu", zapojit celé třídy

- krmítka z PET lahví

- méně ovoce, protože se pak válí kolem školy (děti to musí sbírat na pěstitelkách)

- více košů na ovoce