Čtvrtek 25.04.2019
Sekaná pečeně
bramborová kaše, zelenina
Hl. jídlo 2:
Cizrnový salát s balk.sýrem a olivami
šlehaný tvaroh s ovocem
mléko, čaj, vitam.nápoj,citr.voda
Pátek 26.04.2019
Zeleninová s jáhlovými vločkami
Hl. jídlo:
Vepřová plec pečená
Příloha:
bramborový knedlík, bílé zelí dušené
mrkev
mléko, čaj, sirup, citr.voda
Pondělí 29.04.2019
Z droždí
Obalovaná aljašská treska
bramborová kaše
Hl. jídlo 2:
Pečený losos na másle a citronu
zeleninový kuskus
mrkvový salát s ananasem
mléko, čaj,sirup. citron.voda
Úterý 30.04.2019
Polévka:
Zeleninová s vločkami a vejci
Hamburská kýta
houskový knedlík
Hl. jídlo 2:
Jihočeská lepenice se slaninou a cibulkou
ovoce
mléko, čaj, džus, citr.voda
01.05.2019
Nezadáno

Výukový program o ochraně mořských želv

Vloženo: 12.4.2019 | Autor: Skypalova| Zobrazeno: 82x | Upraveno: 12.4.2019 Upravil: Kynclova
V pátek 12. 4. do naší školy přijela Hanka Svobodová z projektu Chráníme mořské želvy z. s., která žáky 4. B, 5. a 7. tříd seznámila s problematikou ochrany ohrožených mořských želv na Borneu. Každý dnešní účastník přispěl 50 Kč na plat záchranáře želv, který dokáže zachránit cca 3000 želviček za měsíc. Více o programu v článku...

Program byl plný obrazových ukázek a zajímavých informací. Co jsme se dozvěděli se vy dozvíte z příspěvků žáků 4.B:

Na programu o mořských želvách jsme se dozvěděli, že není dobré jíst želví maso a vajíčka, protože hrozí, že želvy vyhynou, že želvy žijou celý život ve vodě, jednou za čas jdou na pláž a kladou vajíčka. Želva se narodí a tak za 35 let jde klást vajíčka na stejné místo a naklade více než 100 vajec. Vajíčka se líhnou 8 - 10 týdnů. Želvy mají gumová vajíčka jako slepičí vajíčko.

Je 7 druhů mořských želv. Je to hodně ochrožený druh. Želvy byly na světě dříve než dinosauři.

Želvy jedí medúzy.

Nejdelší želva na světě má 2 metry.

V Indonésii jsou zloději, kteří na plážích kradou želví vajíčka pro peníze a prodávají je. Existují ochranáři, kteří hlídají pláže a odhání zloděje želvích vajíček. Tím, že lidé kupují vajíčka a želvovinu, želvy hynou. Želvovinu získávají tak, že jim sundavají krunýř nad ohněm a oni pak umřou. Z želvoviny vyrábějí náramky. V Indonésii želvy také vycpávají.

Želví vajíčka mohou být smrtelně nebezpečná, protože když je lidi ukradnou a umyjou v moři, které není úplně čisté, tak se na něm může udělat plíseň, kterou člověk pak sní.

Líbilo se mi, že někdo se o ně zajímá a zachraňuje je a někdo si vůbec neuvědomuje, že těmto zvířatům ubližuje.

Když lidi budou vyhazovat do moře igelitové pytlíky, tak si je želvy spletou s medúzou a udusí se. Pokud budeme dál vyhazovat do moře odpad, tak želvy (i jiní živočichové) vyhynou.

V Čechách probíhala soutěž jménem Kokos místo želvy. Vítěz, který vyrobil nejhezčí věc z kokosu, třeba nějaký přívěšek nebo ozdobu, tak jel do Indonésie a pomáhal při práci záchranářům a nějaké lidi to přesvědčilo a přestali vyrábět přívěšky z krunýřů želv, ale vyrábějí je z kokosu. (doplnění: soutěž pro české designéry probíhala v roce 2018)