Základní informace o škole

Historie školy

Škola je komplexem budov s rozdílným stářím. Nejstarší část vznikla v roce 1941, později v roce 1964 byla přistavěna nová budova s tělocvičnou, školní jídelnou a třemi místnostmi školní družiny. V roce 1994, kdy bylo zrušeno odloučené pracoviště ve Veliké Vsi a kapacita školy nestačila, vznikla přístavba s počítačovou učebnou, učebnou výtvarné výchovy a jedna nová třída. Od školního roku 2000-2001 má škola třídy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, pro něž byly v roce 2013 vybudovány 2 samostatné učebny. V roce 2014 byl postaven pavilon pro školní družinu, 4 samostatná oddělení. V roce 2015 proběhla kompletní rekonstrukce školy, zateplení a výměna oken, zároveň došlo ke zvětšení školní jídelny a rekonstrukci stávající školní družiny.

V roce 2021 byl vybudován nový pavilon s 8 novými třídami.

Kniha bývalého ředitele školy pana Františka Vejvody o historii ZŠ je ke stažení zde

Vybavení školy

Ve škole jsou dvě moderně vybavené počítačové učebny, učebna výtvarné výchovy s prostorem pro práci v koutku keramiky, učebna přírodopisu a přírodních věd, chemie, fyziky, matematiky, zeměpisu, hudební výchovy, dějepisu a českého jazyka, tři jazykové učebny. Dále jsou ve škole dvě tělocvičny, dílna a cvičná kuchyňka. Žáci mohou využívat i hřiště s umělým povrchem, které je v blízkosti školy.

Kmenové i odborné učebny jsou vybaveny moderní technikou s interaktivními tabulemi.

Základní škola s kapacitu 935 žáků.
Školní jídelna s kapacitou 850 jídel denně.
Školní družina s kapacitou 300 žáků.

Učební dokument:

ŠVP "Člověk přírodě – příroda člověku" pro 1.-9. ročníky

Třídy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami

Ve škole jsou 2 speciální třídy. Tyto třídy navštěvují děti na základě doporučení školského poradenského zařízení. Hlavním cílem výuky v těchto třídách je připravit žáky pro praktický život, a to občanský, rodinný i profesní. Ve škole je kladen důraz na pracovní vyučování. Žáci se účastní mnoha projektů, ekologických akcí, spolupracují s policisty a odbornými lékaři. Do školního vzdělávacího programu je zařazena výuka informatiky a cizího jazyka. Specifikem ve výuce je snížený počet žáků, individuální přístup, speciální učebnice, speciální učební pomůcky a metody.

Tvořivá škola

Naše škola je zapojena do sítě Tvořivých škol. Program Tvořivá škola šíří prakticky ověřené metody a postupy tzv. českého činnostního učení, které významně napomáhají rozvoji komunikace, myšlení a pozitivního vztahu k druhým lidem, ke společnosti a kultuře. Žák zde není pouhým pasivním příjemcem informací, ale průběžně projevuje vlastní iniciativu – pracuje, přemýšlí, hovoří a tvoří.